رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی می‌گوید: افزایش مالیات سهامداران و سهام شرکت‌های بورسی در قالب هیچ طرحی در دستور کار نیست و اخذ مالیات از عایدی سرمایه نیز شامل سود سهام بورس نمی‌شود.

لایحه مالیات‌های مستقیم توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی به دولت ارسال شده که قرار است، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی نظرات خود را ارائه و درباره آن به جمع‌بندی برسند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره این لایحه می‌گوید: با اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که کار آن به پایان رسیده است، مجموع درآمدهای افراد مشمول مالیات می‌شود.

در این لایحه مسائلی مانند اخذ مالیات از عایدی سرمایه و مجموع درآمدهای افراد، ساماندهی معافیت‌های مالیاتی و اخذ مالیات از املاک و خودروهای لوکس و گران‌قیمت پیش‌بینی شده است.

دراین‌بین، برخی ادعاها و گمانه‌زنی‌ها نیز مبنی بر افزایش مالیات سهامداران بورس در قالب این لایحه و سایر طرح‌های مشابه مطرح شد.

انتشار این شایعات، این نگرانی را ایجاد کرد که در صورت افزایش مالیات معاملات سهام و یا اخذ مالیات ناشی از عایدی افراد از بورس، موج خروج از بازار سرمایه شکل بگیرد.

به نظر کارشناسان در صورت خروج سرمایه‌ها از بورس که بازاری شفاف است، این پول‌های سرگردان به‌سوی سایر بازارهای موازی مانند ارز، خودرو، طلا و مسکن روانه خواهد شد که برای اقتصاد کشور بسیار زیان‌بار بوده و تلاطم‌های شدیدی را ایجاد خواهد کرد.

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی دراین‌باره گفت: مالیات بر سهام بورس در دستور کار نیست.

امیدعلی پارسا افزود: حتی اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی نیز دنبال نمی‌شود، زیرا مضرات اجرای آن از مزایایش بیشتر است.

وی اظهار کرد: لایحه مالیات مستقیم به‌صورت لایحه به دولت رفته است که مشخص نیست که بررسی آنچه زمانی به پایان برسد. در آنجا مالیات بر خودروها و املاک لوکس و گران‌قیمت اعمال می‌شود.

پیش‌ازاین نیز شایعه افزایش درآمدهای مالیاتی دولت از محل افزایش مالیات معاملات سهام در بودجه سال ۹۹ مطرح شده بود که پس از شفاف‌سازی مشخص شد، علت افزایش پیش‌بینی درآمدهای مالیاتی معاملات بورس در سال آینده به افزایش «حجم معاملات» بازمی‌گردد.

sliderاخباراسلایدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *