آخرین روز فصل بهار سپری شد و دراین سه ماه بازارهای مختلف تحت تاثیر تحولات بخش های واقعی اقتصاد و همچنین انتظارات تورمی در داخل و همچنین آنچه در خارج از مرزهای کشور رخ داده است، مسیر خود را مشخص کرده اند. نقدینگی پرحجم بیش از ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومانی در پایان سال گذشته که با رشد ۳۱.۳ درصدی همراه بوده، میان بازارهای مختلف درجریان است و هر بازاری که بازدهی بالاتری داشته باشد، سهم بیشتری از نقدینگی سرگردان می برد. هرچند در سه ماهه نخست امسال همچون کل سال گذشته بازار سرمایه در صدر بازدهی بازارها قرار داشته است، اما شاهد تغییرات جدی در رتبه بندی سایر بازارها هستیم. درحالی که بازارهای ارز و طلا در سال گذشته به دلیل ثبات نسبی قیمتی در انتهای جدول بازدهی بازارها قرار داشتند، در بهار امسال با شتاب گرفتن روند صعودی دوباره برای سرمایه گذاران جذاب شده اند. بر این اساس در بهار امسال، بازار سرمایه (بورس تهران) با بازدهی بیش از ۱۴۷ درصدی با اختلاف معناداری در صدر بازارها نشسته است و پس از آن بازار طلا (سکه) و ارز (دلار) به ترتیب با بازدهی ۳۰.۵ درصدی و ۲۴.۸ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. بازار مسکن نیز با بازدهی ۱۹.۱ درصدی چهارمین بازار پربازده بهار بود و در رتبه آخر بازار پول (سپرده های بانکی) با بازدهی نزدیک به ۴ درصد قرار گرفته است. گفتنی است در بازارهای ارز و طلا با توجه به اختلاف میان قیمت های رسمی صرافی ها و بازار آزاد، از قیمت های رسمی استفاده شده است.


بازار سرمایه در صدر

در فصل بهار سال جاری بازار سرمایه با فاصله خیره کننده ای در صدر بازدهی بازارهای پنجگانه قرار گرفته است. تغییرات شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در آخرین روز بهار نسبت به آخرین روز کاری سال گذشته نشان می دهد که شاخص کل با رشد ۱۴۷.۷ درصدی همراه شده است. درحالی که شاخص کل بورس تهران در روز ۲۸ اسفند سال گذشته عدد ۵۱۲ هزار و ۹۰۰ واحد را نشان می دهد در روز ۳۱ خرداد ماه به یک میلیون و ۲۷۰ هزار و ۶۰۲ واحد رسید که نشان دهنده رشد ۷۵۷ هزار و ۷۰۲ واحدی آن است که در طول تاریخ ۵۰ ساله بورس تهران داغ ترین بهار را رقم زده است. بررسی حجم و ارزش معاملات در بورس تهران نیز حاکی از اقبال شدید سرمایه گذاران به این بازار است که در هفته های اخیر با آزادسازی سهام عدالت جمعیت سهامداران به ۵۰ میلیون نفر رسیده است. بر همین اساس، در ابتدای سال گذشته روزانه ۱۵۰ هزار معامله گر اقدام به داد و ستد سهام می کردند اما این آمار با رشد ۴۶۷ درصدی به ۸۵۰ هزار سرمایه گذار رسیده است.

 بازار سکه و طلا در رتبه دوم

با فاصله زیادی، بازار سکه و طلا در رتبه دوم بازدهی در بهار امسال قرار گرفته است. میزان بازدهی سکه تمام بهار آزادی طرح جدید دراین فصل به ۳۰.۵ درصد رسیده است. در آخرین روز کاری سال گذشته هر قطعه سکه تمام ۶ میلیون و ۲۸ هزار تومان قیمت داشت که در آخرین روز خرداد ماه این نرخ به ۷ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسیده است. بدین ترتیب در سه ماه قیمت سکه یک میلیون و ۸۴۲ هزار تومان افزایش یافته است. روند صعودی نرخ ارز در کنار افزایش بهای اونس جهانی در کنار رشد قابل توجه تقاضا برای خرید سکه و طلای آب شده مهم ترین دلایل رشد قیمت ها دراین بازار بوده است. همچنین در بازار طلا هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با رشد ۲۹.۳ درصدی همراه شده است. براین اساس قیمت ۶۰۲ هزار و ۶۰۰ تومانی این نوع از طلا در آخرین روز بهار به ۷۷۹ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده که نشان دهنده رشد ۱۷۷ هزار تومانی هر گرم طلاست.

بازار ارز دوباره جان گرفت

با افزایش تحرکات در بازار ارز این بازار نیز برخلاف روند سال گذشته دوباره به میانه جدول بازدهی بازارها بازگشته است. به طوری که در سه ماهه نخست سال جاری میزان بازدهی دلار امریکا به ۲۴.۸ درصد رسیده که نشان دهنده رشد ۳ هزار و ۶۹۹ تومانی این ارز است. در آخرین روز اسفند ماه سال گذشته دلار ۱۴ هزار و ۹۰۳ تومان قیمت داشت که در روز ۳۱ خرداد این رقم به ۱۸ هزار و ۶۰۲ تومان رسیده است. قیمت یورو به عنوان ارز پرطرفدار دیگر نیز با رشد ۲۱.۸ درصدی همراه بوده است. درحالی که قیمت این ارز در روز آخر سال قبل ۱۶ هزار و ۹۰۳ تومان بوده در روز ۳۱ خرداد به ۲۰ هزار و ۶۰۲ تومان رسیده که حاکی از رشد ۳ هزار و ۶۹۹ تومانی آن است. پس از یک دوره ثبات نسبی در بازار ارز، از زمانی که قیمت ارز در صرافی ملی و صرافی های بانکی رو به افزایش گذاشت، میزان تقاضا نیز برای آن رشد کرده است.

بازار مسکن در مقام چهارم

بازار مسکن برخلاف سال های اخیر که به دلیل رکود شدید، بازدهی چندانی نداشت، در سه ماهه نخست امسال نزدیک به ۲۰ درصد رشد قیمتی داشته است. هرچند هنوز گزارش رسمی وزارت راه و شهرسازی یا بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در خرداد ماه منتشر نشده است، اما در صورتی که نرخ رشد قیمت اردیبهشت نسبت به فروردین ماه امسال را که حدود ۹.۳ درصد بود ملاک قرار دهیم، در خرداد ماه متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر تهران به حدود ۱۸ میلیون و ۶۵۰ هزارتومان می رسد که این رقم درمقایسه با رقم متوسط ۱۵ میلیون و ۶۵۸ هزار تومان اسفند ماه گذشته ۱۹.۱ درصد رشد نشان می دهد. بر این اساس قیمت متوسط مسکن در فصل بهار ۲ میلیون و ۹۹۲ هزار تومان افزایش یافته است. با وجودی که درماه های اخیرحجم معاملات در بازار مسکن کاهشی بوده است، اما این موضوع باعث نشده است تا از روند صعودی قیمت جلوگیری شود و بر همین اساس، قیمت مسکن در کشور با افزایش شدیدی مواجه شده است.

نمودار قیمت در سه ماهه امسال و چشم انداز صعودی آن تا پایان سال باعث شده است تا سرمایه گذارانی که نقدینگی بالایی دارند بازار مسکن را انتخاب کنند.

بازار پول در انتها

با محاسبه حداکثر نرخ سود ۱۵ درصد برای سپرده های بانکی یکساله که از سوی بانک مرکزی مورد تاکید قرار گرفته است، سپرده گذاران بانکی به طور متوسط ماهانه ۱.۲۵ درصد بازدهی کسب می کنند که این میزان بازدهی برای فصل بهار به ۳.۷۵ درصد می رسد. بنابراین بازدهی سپرده های بانکی درمیان بازارهای مختلف کمترین رقم محسوب می شود. البته با توجه به مهلتی که به قراردادهای یکساله قبلی برای بهره مندی از نرخ سود ۲۰ درصدی داده شده است و همچنین نرخ سود بالاتر صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، میانگین بازدهی این بازار افزایش خواهد یافت، اما به طور قطع همچنان در رتبه آخر جدول باقی خواهد ماند. به صورت سنتی سرمایه گذارانی که ریسک پذیری پایینی دارند، سپرده بانکی را که ماهانه سود معینی پرداخت می کند ترجیح می دهند. برهمین اساس با وجود کاهش ۵ درصدی نرخ سود سپرده های بانکی همچنان بخش قابل توجهی از نقدینگی در شبکه بانکی پارک شده است. با وجود این به همان میزان که بازدهی این بازار از سایر بازارها فاصله بگیرد، احتمال مهاجرت سپرده های بانکی نیز تقویت می شود.

sliderاخباراسلایدر

آمارهای اقتصادیبورسسرمایه گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *