رشد اقتصاد پايدار مي‌شود؟

 طبق برآورد بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی در نیمه اول سال 96 معادل 4.5 درصد بوده است. به نظر مي‌رسد تا پایان سال 96 نیز نرخ رشد اقتصادی در محدوده 4 تا 6 درصد باقی بماند. این میزان رشد در شرایطی است که در سال 1395 نرخ رشد اقتصادی به 12.5 درصد رسیده بود. این میزان رشد که رکوردی قابل توجه در جهان محسوب مي‌شود، مرهون جهش تولید و صادرات نفت پس از رفع تحریم‌ها بود با این وجود تداوم رشد اقتصادی در سال 1396 از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه این بار بدون دوپینگ نفتی رشدی بالای 4 درصد در اقتصاد ایران رقم خورده است که مي‌تواند نمایانگر رشد پایدار در اقتصاد ایران باشد. در نیمه نخست سال 96 رشد ارزش افزوده گروه نفت 5.8 درصد برآورد شده است.
رشد اقتصادی پایدار در سال‌های سپری‌شده از دهه 90 محقق نشده است اما به نظر مي‌رسد شرایط در نیمه دوم این دهه متفاوت است. ثبت نرخ رشد مثبت در سال‌های 95 و 96 موجب شده تا تداوم این رویه نیز دور از دسترس نباشد. برآوردهای داخلی و بین‌المللی نشان مي‌دهد که در سال 1397 نیز رشد اقتصادی در سطحی بالاتر از 4 درصد باقی خواهد ماند. هرچند برآورد برنامه ششم توسعه مبنی بر تحقق رشد سالانه 8 درصد چندان دست‌یافتنی به نظر نمی‌آید اما صندوق بین‌المللی پول برای سال 1397 رشد 4.2 درصد را پیش‌بینی کرده است. دولت نیز در اهداف بودجه سال 97 رشد 5.5 درصدی را در نظر گرفته است.
هیئت 4 نفره‌ای که آذرماه از صندوق بین‌المللی پول به ایران آمده بود در گزارش خود اعلام کرد که در صورت انجام اصلاحات در بخش مالی، روند رشد اقتصادی با وابستگی کمتر به نفت ادامه مي‌یابد و در میان‌مدت حتی تا مرز 4.5 درصد نیز افزایش پیدا مي‌کند.

دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفر باشید.

دیدگاه خود را بیان کنید